top of page

Robest Robotics Hakkında

ROBEST - ROBEST Jr

ETİMESGUT BİLSEM ROBOTİK ve KODLAMA TAKIMLARI

 

      Kurumumuz 2017-2018 eğitim öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Açılışından bu yana devam eden robotik, kodlama eğitimleri ile endüstri 4.0 çağına hazırlanmaktayız. 2020 - 2021 eğitim öğretim yılında takımımızı kurduk. Takım çalışmalarımız ile şimdiye kadar edindiğimiz bilglerin ürüne dönüşmesini hedefliyoruz. İlkokul 2. sınıftan lise 10. sınıfa kadar farklı yaş gruplarından öğrencilerin bir araya geldiği takımımızda arkadaşlarımızla fikir alışverişleri yaparak birçok proje önerisi tasarlıyoruz.  Takım çalışmalarında iş birliği, farklı fikirlere saygı, akran eğitimi gibi konulara çok önem veriyoruz.  Bir fikrin projeye ve ürüne dönüşmesi için gerekli başlıca unsurların bunlar olduğunu düşünüyoruz.

            Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucunda bugün doğan çocukların gelecekte, kodlama, robotik, bilişim gibi sektörlerde istihdam edeceklerini gösteriyor. Biz de BİLSEM öğrencileri olarak eğitim hayatımızda sadece akademik bilginin yeterli olmayacağının farkındayız. Bu amaçla kurumumuzda bu etkinliklere katılmaya ve projeler üretmeye büyük önem veriyoruz.  Takımlarımızın katıldığı etkinlikler ve elde ettiği başarılar aşağıda sıralanmıştır;

 • 2021 TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışması Teknolojik Tasarım Ana alan/Robotik Kodlama alt alanında “Endüstri 4.0 ile Güvenli Geçiş Koridoru Projesi” ile Ankara Bölge 1.’liği.

 • 2021 TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışması Teknolojik Tasarım Ana alan/Robotik Kodlama alt alanında “Endüstri 4.0 ile Güvenli Geçiş Koridoru Projesi” ile Türkiye 4.’lüğü

 • 2021 Sezonu Bilim Kahramanları Buluşuyor / FLL Challenge Ankara Bölge Turnuvası Şampiyonluğu

 • 2021 sezonu Dünya Robot Olimpiyatları / WRO Türkiye katılımı.

 • 2021 sezonu Dünya Robot Olimpiyatları / WRO China katılımı.

 • 2021 TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknoloji Engelli Dostu Kategorisi Final Sergisi Katılımı.

 • 2021 Sezonu Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FLL Explorer Ankara Bölge Sergisi En İyi Sunum Ödülü

 • 2022 Sezonu Bilim Kahramanları Buluşuyor / FLL Challenge Ankara Bölge Turnuvası Proje 2.’lik Ödülü

 • 2022 TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışması Yazılım ana alan/ Halk sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri tematik alanında “Alzheimer’ı Fark Et Projesi” ile Ankara Bölge 1.’liği.

 • 2022 TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışması Yazılım ana alan/ Halk sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri tematik alanında “Alzheimer’ı Fark Et Projesi” ile Türkiye 4.’lüğü.

 • 2022 Uluslararası MEB Robot Yarışmasına 4 takım ve 6 robot ile katılım. Yarışma katılımı (yol ve konaklama) KAREL AŞ. Sponsorluğu ile gerçekleşmiştir.

 • 2022 TEKNOFEST Engelsiz Yaşam Teknolojileri (İlkokul) kategorisinde “Engelleri Aşan Rampalı sandalye” projemiz Trabzon’da gerçekleşen finallere katılm.

 • 2023 TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışması Yazılım ana alan/ Kültürel Miras tematik alanında “Sokakatan Ayrılma-Geleneksel Sokak Oyunları Projesi” ile Ankara Bölge 2.’liği.

 • 2023 TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışması Coğrafya ana alan/ Su Okur Yazarlığı tematik alanında “Su Dolum Elçileri Projesi” ile Ankara Bölge 1.’liği.

 • 2023 TÜBİTAK 2204-B Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışması Coğrafya ana alan/ Su Okur Yazarlığı tematik alanında “Su Dolum Elçileri Projesi” ile Türkiye Final 1.’liği.

 • 2023 Sezonu Minik Bilim Kahramanları Buluşuyor / FLL Explorer Ankara Bölge Sergisi Yepyeni Bir Tasarım Yapan Mucitler Ödülü

 • 2023 Sezonu Bilim Kahramanları Buluşuyor / FLL Challenge Ankara Bölge Turnuvası Yükselen Yıldız Ödülü

 • 2023 TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknoloji Sağlık ve İlkyardım Kategorisi İstanbul Final Yarışması Katılımı.

 • 2023 RİDERS Robot Ligi 4. Sezon Yarışmaları burslu katılım hakkı ile sezon turnuvalarına katılım.

           

            Her yıl aramıza yeni katılan arkadaşlarımızla daha dinamik ve güçlü bir takım olduk. Deneyimlerimizi ve becerilerimize birbirimize aktararak sürdürülebilir bir yapı oluşturmaya çalışmaktayız. İşbirlikli çalışma, kapsayıcılık, yeni şeyler öğrenme, paylaşım, yaptığımız çalışmalardan keyif alma bizim temel ilkelerimizdir.

            2023 yılında takımızla ilk defa yurtdışında bir organizasyona katılım hakkı kazanmanın heyecanını ve gururunu yaşadık. Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle STEAM Azerbaycan projesi kapsamında ülke ve dünya öğrencilerine yönelik SAF (STEAM Azerbaycan Festivali) bu yıl 3. kez düzenlenmektedir. STEAM Azerbaycan Festivali'nde 15 kategoride yarışmalar yer almaktadır. Festivalin temel amacı dünya çapında yaşanan problem durumlarına yönelik çeşitli fikirleri hayata geçirmek, farklı çözümleri keşfetmektir. Bununla birlikte yetenekli öğrencileri tespit etmek, bilgi ve beceri kazandırmak ve öğrencilerin yeni işbirlikleri için koşullar yaratmak da amaçlanmaktadır.   Bu yıl festivale 10 ülkeden 1510 öğrenci katılacaktır.

Festival kapsamında düzenlenen robot yarışmalarına katılmak üzere Etimesgut Bilim ve Sanat Merkezi  ortaokul robot takımından (11-13 yaş aralığında) 12 öğrencimizle başvuru yapılmış ve takımlarımız Festivale katılmaya hak kazanmıştır. Öğrencilerimiz 3’er kişilik 4 takım oluşturmuş ve hızla çalışmalarına başlamıştır ve bu yarışmada öz değerler 2.'lik ve 3.'lük ödülü kazanmıştır.

bottom of page